Predstavitev esperanta na osnovni šoli v Bohinjski Bistrici

Na Osnovni šoli dr. Janeza Mencingerja Bohinjska Bistrica že tradicionalno počastijo 26. september – evropski dan jezikov s predstavitvami jezikov. Letos so se obrnili na ZES s prošnjo, da predstavimo esperanto. Ponudbo smo sprejeli in projekt izvedli Janez Jug, Nika Rožej in Ostoj Kristan. Z učiteljico angleščine Natašo Stare smo se dogovorili, da pripravimo predavanje s prosojnicami in zagotovimo dva predavatelja za 4 šolske ure. Tako smo imeli v petek 26. septembra 2014 8 predavanj po eno šolsko uro za po dva razreda petošolcev, šestošolcev, sedmošolcev in devetošolcev, medtem ko so bili trije razredi osmošolcev na šoli v naravi. Osnovna šola je sicer dobro opremljena, tako da je v vsaki predavalnici računalnik in projektor, nekatere pa imajo celo zaslonska platna, ki so občutljiva na dotik. 

Janez je dal na razpolago za osnovo naše predstavitve svojo predstavitev esperanta za poklicne kolege. Skupaj smo predstavitev prilagodili za osnovnošolsko raven, jo dopolnili z nekaj novimi idejami in grafiko, ki naj bi pritegnila pozornost osnovnošolcev in naredila predavanje manj suhoparno. Predstavitev, ki jo sestavlja 47 prosojnic, od katerih je nekaj interaktivnih, je bila enaka za vse razrede in oba predavatelja, ki sta jo glede na starost poslušalcev in trenutno zanimanje in vprašanja v razredih ustrezno komentirala, razširila ali skrajšala. Tako je Janez predaval po enkrat za vsako razredno stopnjo, jaz sem zdržal tri predavanja, na četrtem pa meje morala Nika zamenjati, ker sem bil preveč hripav od govorjenja. Nika je imela še posebno vlogo na vseh predavanjih, da je vodila pevske in pogovorne vložke tako pri Janezu kot pri meni. 

Zanimanje otrok in tudi njihovih učiteljev je bilo veliko, zelo radi so sodelovali pri pesmici Marko saltas in pri poskusih preprostih izrazov in stavkov v esperantu. Predstavitev na diapozitivih se je izkazala za zelo koristno, saj so otroci večkrat uporabili zapise na tabli za svoja vprašanja in odgovore ter pri petju pesmice. Vprašanj ni manjkalo, ogledali so si tudi nekaj knjig in revij v esperantu. Ugotovili smo, da so bile ure kar prekratke, saj nas je zvonec za odmor nekajkrat kruto prekinil. Šola se nam je pisno zahvalila za trud in nam v spomin na sodelovanje podarila knjigo Bohinjski zbornik, mi pa smo knjižnici šole namenili nekaj naših izdaj o esperantu in slovenskih esperantskih knjig v upanju, da bodo šolarji in učitelji segali po njih.

Splošen vtis obiska v Bohinju je izredno dober in je lahko pobuda za več takih dogodkov. Predstavitev v Power Pointu je seveda tudi drugim na razpolago kot podlaga za podobna predavanja, saj jo je lahko hitro predelati za konkreten nastop pred različnimi vrstami poslušalcev.

Ostoj Kristan