Sporočilo Svetovnega esperantskega združenja ob mednarodnem dnevu maternega jezika, 21. februarja 2025

Leta 2025 praznujemo 25. mednarodni dan maternega jezika. Ta posebni dan, ki sta ga na začetku 21. stoletja zaznamovala Združeni narodi in Unesco, nas opominja na pomen jezikov za osebni razvoj in družbeno udeležbo, še posebej pa na pravico, da se učenje začne v maternem jeziku. To omogoča posamezniku, da se v največji možni meri razvije in v polnosti sodeluje v družbi že od zgodnjega otroštva.

Zmanjševanje jezikovne raznolikosti je pogosto povezano z zmanjševanjem kulturne raznolikosti in biotske raznovrstnosti. Jeziki prenašajo znanje in izkušnje iz generacije v generacijo. Jeziki nas spremljajo povsod in pri vsakem dejanju v življenju – doma, v izobraževanju, pri politični udeležbi ter v umetnosti in znanosti.

Opozarjamo, da zdaj poteka mednarodno desetletje domorodnih jezikov (2022–2032), katerega cilj je uveljavljanje jezikovnih človekovih pravic domorodnih ljudstev ter zagotavljanje, da lahko ohranjajo, oživljajo in razširjajo svoje materne jezike. Svetovno esperantsko združenje je svoj kongres leta 2022 posvetilo temu mednarodnemu desetletju.

Jeziki so pomembni za trajnostni razvoj in polno vključevanje v družbo. Jezikovna vprašanja niso bila deležna zadostne pozornosti v splošni razpravi o Ciljih trajnostnega razvoja.

Leta 2020 je naše Združenje objavilo v esperantu Vodič po 17 ciljih trajnostnega razvoja. Vodič je opozoril, da brez učinkovitega jezikovnega sporazumevanja teh ciljev ne bo mogoče v celoti uresničiti – ker so jeziki temelj sporazumevanja, dvosmerno sporazumevanje pa je nujno za skupno delo. Jeziki so tako za govorjenje kakor tudi za poslušanje. Vodič poudarja pomen učenja jezikov, da bi čim bolj omogočili dialog za doseganje skupnih ciljev: mir, napredek in medsebojno razumevanje. Opozarja tudi, da med temi jeziki ideja mednarodnega jezika esperanta še posebej poudarja enakost, mir in sodelovanje.

To ponavljamo: jezikovne pravice igrajo ključno vlogo pri spodbujanju dialoga, sodelovanja, vključenosti in pravičnih družb. Tega se še posebej spomnimo ob mednarodnem dnevu maternega jezika 2025.